Wędrówka Bieszczadzkimi szlakami– Bieszczady są zjawiskiem i dla wielu osób najpiękniejszymi górami w Polsce. Odwiedzają je kilkukrotnie w ciągu roku, gdyż każda z pór odkrywa inne oblicze ich urody. Największą atrakcją przyrodniczą Bieszczad są wysokogórskie łąki, czyli połoniny. Nawet najpiękniejsze partie bieszczadzkich połonin można zwiedzić unikając tłoku na szlakach. Zwłaszcza wiosną i jesienią, wędrowanie odkrytymi grzbietami z rozległymi widokami jest bardzo przyjemne. Najlepszymi Bieszczadzkimi szlakami są np. szlak wiodący przez: Wetlina – Przełęcz Orłowicza – Połonina Wetlińska – Schronisko PTTK Chatka Puchatka – Wetlina, czas: 6 godz. 30 min. Piękna, niedługa trasa najpopularniejszą z połonin. Wspaniała górska sceneria, dalekie panoramy, w większości biegnie otwartym terenem wśród górskich łąk. Jest to jedna z najczęściej odbywanych przez turystów wycieczek w Bieszczadach – w sezonie letnim na połoninie bywa naprawdę tłoczno. Przy szlaku, na wschodnim krańcu połoniny znajduje się kultowe, jedno z najbardziej urokliwych w polskich górach schronisko PTTK „Chatka Puchatka”. Budynek powstał jako posterunek obserwacyjny dla wojska w latach 50., później harcerze zaadaptowali go na schronisko, w końcu przejęło go PTTK. Jest to jeden z najmniejszych obiektów noclegowych w polskich górach, ale nocleg w dosyć spartańskich warunkach, zwłaszcza przy gorszej pogodzie (gdy za oknem hula wiatr), może być niezapomnianym przeżyciem. Schronisko jest wyjątkowo uroczo położone. Widok stąd jest podobny do tego z głównego wierzchołka; pięknie prezentuje się zwłaszcza Połonina Caryńska.
Drugim wariantem pieszej wędrówki jest trasa wiodąca przez: Ustrzyki Górne – Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska – Ustrzyki Górne, czas: 4 godz. 30 min. Niezbyt długa, ale wymagająca dobrej kondycji wycieczka na szczyt Połoniny Caryńskiej, położony na zachód od Ustrzyk Górnych. W większości prowadzi wspaniałymi górskimi halami, z dalekimi widokami na wszystkie strony świata. Jest to jedna z najładniejszych wycieczek bieszczadzkich. Można skrócić drogę o połowę, kończąc (lub zaczynając) ją na Przełęczy Wyżniańskiej. Połonina Caryńska jest drugim ze szczytów, obok Połoniny Wetlińskiej, który stanowi wizytówkę polskich Bieszczadów. Ze szczytu roztacza się wspaniała panorama – szczególnie w kierunku południowo-wschodnim. Pięknie prezentuje się stąd gniazdo Tarnicy, a na południu masyw Wielkiej i Małej Rawki.
Trzecim wariantem do pieszej wędrówki jest trasa rozpoczynająca się na: Przełęcz Wyżniańska – Schronisko PTTK „Pod Małą Rawką” – Wielka Rawka – Ustrzyki Górne, czas: 3 godz. 30 min. Przełęcz Wyżniańska oddzielaj masyw Połoniny Caryńskiej od Małej i Wielkiej Rawki. Przechodzi tędy szosa z Wetliny do Ustrzyk Górnych – znajduje się tu parking, a w sezonie wakacyjnym kursują autobusy do obu tych miejscowości. Z przełęczy zielony szlak biegnie na południe, szeroką drogą, przechodząc obok łysego wierzchołka Wyżniańskiego Wierchu (913 m n.p.m.) i wkrótce dociera do położonego pod lasem schroniska PTTK pod Małą Rawką. Podejście do schroniska jest łagodne i sympatyczne. Powyżej bacówki, stoki Małej Rawki są już bardzo strome. Z Małej Rawki (1267 m n.p.m.), pięknie prezentuje się Wielka Rawka z urwistymi północnymi stokami, a w oddali gniazdo Tarnicy. Wielka Rawka jest najwyższym szczytem pasma granicznego. Na głównym wierzchołku znajduje się pokaźny, betonowy słup – dawny punkt geodezyjny, a w pobliżu niewielkie skałki. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama – w dole pod nami leżą maleńkie Ustrzyki Górne, a za nimi rozciąga się masyw Tarnicy z charakterystycznym siodłem przełęczy między Tarnicą i Szerokim Wierchem. Bardziej ku północy ciągnie się Połonina Caryńska, a na północy widać ładną sylwetkę Połoniny Wetlińskiej.
Rejs statkiem po Zalewie Solińskim – rejs statkiem spacerowym jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych nad Zalewem Solińskim. Trudno sobie wyobrazić wycieczkę w Bieszczady bez poznania walorów krajobrazowych „Bieszczadzkiego Morza”. Rejsy statkiem w sezonie turystycznym odbywają się od godz. 9.00 do 18.00. Podczas godzinnego rejsu statek płynie odnogą rzeki San obok Wyspy Zajęczej, w kierunku zapory wodnej w Solinie, przepływa obok WZW „JAWOR”, Martwego Lasu i opływa Wyspę Skalistą. Pokonuje dystans 12 km docierając do miejsc, gdzie nie kursują inne statki spacerowe. Podczas rejsu dwugodzinnego statek płynie dodatkowo obok zatoki Victoriniego, Drzewa Wisielca i wpływa do Zatoki Czarnego, pokonując odległość 22 km. Na życzenie grup wycieczkowych trasy mogą być zmieniane i wydłużane. Statek wyposażony jest w urządzenia nagłaśniające, dzięki czemu turyści mają okazję usłyszeć wiele ciekawych informacji podczas rejsu.
Kajakiem po Solinie – Jezioro Solińskie zwane „Bieszczadzkim Morzem” jest doskonałym miejscem do kajakowania. Dzieli się na dwie odnogi: zachodnią – zasilaną głównie przez wody rzeki Solinki i wschodnią – zasilaną głównie przez wody rzeki San. Wschodnia odnoga jest bardzo dzika. Tu brzegi jeziora nie są prawie wcale zamieszkałe. Króluje tu dzika przyroda w postaci dziewiczych lasów, urokliwych zatok, cypli i przylądków. Jest to doskonała propozycja dla turystów na jednodniową odmianę od chodzenia po bieszczadzkich górskich szlakach lub dla osób pragnących spędzić czas nad wodą i na wodzie w spokoju, ciszy i w otoczeniu cudownych widoków i dzikiej przyrody. Jest to także świetny pomysł na alternatywne spędzenie czasu z dziećmi w górach i jednocześnie nad wodą oraz sprawienie swoim pociechom sobie niezapomnianej przygody!
Żeglowanie po Solinie – Zbiornik Soliński to sztuczne jezioro, położone w województwie podkarpackim w pobliżu miejscowości Solina. Został utworzony w 1968 roku poprzez spiętrzenie wód Sanu i Solinki przez zaporę, która ma 81,8 m wysokości (najwyższa w Polsce) i 664 m długości. Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność (472 mln m³). Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.
Zwiedzanie wnętrza największej zapory w Polsce – PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina-Myczkowce w Solinie ma do zaoferowania bardzo ciekawą i cieszącą się niesłabnącą popularnością ofertę zwiedzania Elektrowni Wodnej w Solinie, wyjątkowej nie tylko w skali krajowej budowli hydrotechnicznej.
Wake Park Solina – to urokliwe zaciszne miejsce dla całej rodziny. Jeżeli szukasz miejsca gdzie można odpocząć od zgiełku oraz aktywnie wypoczywać to miejsce jest dla Ciebie.
Największa Bieszczadzka Tyrolka Solina – Zatoka Drewniana – tyrolka zlokalizowana jest nad zatoką Jeziora Solińskiego w pobliżu zapory. Zjazd odbywa się pomiędzy dwoma brzegami zalewu i gwarantuje duży zastrzyk adrenaliny.
Przejażdżka Bieszczadzką Kolejką Wąskotorową – jedną z najsłynniejszych kolejek wąskotorowych w Polsce jest legendarna „Bieszczadzka Kolejka Leśna”, kursująca górskimi dolinami z Majdanu koło Cisnej w kierunku połonin do Przysłupia oraz na zachód, wzdłuż słowackiej granicy aż do Balnicy. Co roku podróżują nią rzesze turystów, co czyni ją jedną z największych atrakcji w Bieszczadach.
Park linowy LEMUR w Polańczyku – to zróżnicowany system przeszkód między drzewami. Innowacyjne rozwiązania i możliwości pokonywania dystansu od drzewa do drzewa sprawią, że poczujecie się jak na prawdziwym sprawdzianie umiejętności swojej równowagi i koncentracji! Park linowy – to świetna zabawa na wysokości wśród drzew. Szybkie przeszkolenie pozwoli każdemu skorzystać z urozmaiconych tras linowych. Zmierzycie się z przeróżnymi przeszkodami dostosowanymi do Waszych możliwości.
Zobacz żubra w Mucznem – pokazowa zagroda żubrów znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, nad potokiem Czerwonym, ok. 2 km przed miejscowością Muczne. Zagroda powstała w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część południowa” współfinansowanego przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecna zagroda jest kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, która została zapoczątkowana w 1963 r. zagrodą aklimatyzacyjną nad potokiem Zwir w Nadleśnictwie Stuposiany. W obiekcie podziwiać można żubry linii białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące z Szwajcarii i Francji. Zagroda zajmuję powierzchnię leśną ok. 7 ha i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe zapewniają możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody. Obiekt służy edukacji przyrodniczej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.
Wiejskie ZOO w Berezce – powstało przede wszystkim z myślą o najmłodszych. Spora część pierwszych bajek dla dzieci jest właśnie o tematyce wiejskiej, a tak naprawdę to coraz trudniej można spotkać kaczkę, gęś czy świnkę na żywo. Odwiedzając to klimatyczne miejsce, można poczuć się swojsko, a dzieci będą miały wielką frajdę ze spotkania ze zwierzętami. Atrakcje w Wiejskim ZOO: zwierzęta gospodarskie (króliki, cielaczek, kozy, owce, perliczki, indyki, kaczki, gęsi, świnka i konie), studnia z żurawiem, labirynt z siana, dojenie sztucznej krowy, trampolina, pokazy wyrobu masła, jazda konna, przejażdżki kolorowym wozem konnym, animacje, zabawy i konkursy dla dzieci.
SKANSEN I MIASTECZKO GALICYJSKIEw Sanoku – pierwsze i największe pod względem ilości zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce założone po drugiej wojnie światowej. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu. W zakresie zainteresowań Muzeum w Sanoku znajduje się kultura ludowa, budownictwo mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne wszystkich grup etnograficznych. Obiekty przenoszone do skansenu prezentują formy typowe dla wymienionych grup etnograficznych, jest to najlepszy sposób na ocalenie od zapomnienia i objęcie ochroną.
CENTRUM KULTURY EKUMENICZNEJ w Myczkowcach – na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono tu prawie 200 miniatur drewnianych cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Wszystkie miniatury wykonano w skali 1:25. Znajdują się tu świątynie istniejące do dziś – jak i te, których na żywo już nie zobaczymy. Kolejną atrakcją jest jeden z największych w Polsce ogród biblijny. Dla turystów przybywających w to miejsce stworzono też niewielkich rozmiarów ZOO, a odpocząć można w Kawiarence św. Franciszka.
Co jednak począć gdy zanosi się na całodniową ulewę i liczenie na przejaśnienie się nie ma sensu? W takim wypadku możemy wybrać się na cały dzień do Leska i skorzystać z tamtejszego Basenu Aquarius. Pływalnia ta jest jedną z najnowocześniejszych w naszym kraju, posiada również okazały aqua park oraz inne atrakcje jak sauny ,siłownie itp. Spokojnie możemy zaplanować tutaj całodniowy pobyt, korzystać z basenów, zjeżdżalni i innych dostępnych tutaj udogodnień. Po wysiłku na pływalni czy siłowni posilimy się w tutejszym barze. Nie trzeba dodawać, że szczególnie najmłodsi uczestnicy wycieczki będą wyjdą stąd z uśmiechem od ucha do ucha.
Po wizycie na basenie, o ile pogoda się polepszy i starczy nam czasu, możemy pomyśleć nad zwiedzaniem samego Leska.
Browar Ursa Maiorto jeden z eksportowych znaków rozpoznawczych Bieszczadów kojarzonych z tym regionem chyba w całym kraju. Jego zwiedzanie będzie ciekawą odpowiedzią na pytanie co robić w Bieszczadach gdy pada deszcz.
We wnętrzu browaru poznamy cały cykl produkcyjny powstających tutaj trunków. Dowiemy się jak skomplikowanym i wymagającym fachowej wiedzy oraz doświadczenia jest proces warzenia piwa. Będziemy mogli skosztować półproduktów oraz gotowych napitków oraz nabyć kilka buteleczek piwa w tutejszym sklepiku. Niejeden z Panów odwiedzających to miejsce powróci tu jeszcze nie raz!
Pracownia garncarstwa Carpe Diem Bieszczady są miejscem, w którym z ogromną chęcią sięga się do historii, zastanawia się jak niegdyś żyli i czym trudnili się ludzie. Taką chwilą zadumy nad przeszłością i momentem oderwania od codzienności będą również warsztaty garncarskie.
Warsztat taki może być zorganizowany w pracowni albo w miejscu przebywania grupy turystów, np. w danym pensjonacie po uzgodnieniu terminu z organizatorami. Trudno sobie chyba wyobrazić lepszą frajdę na deszczowy dzień niż poznanie tradycyjnej techniki wyrobu naczyń z gliny. Po takim warsztacie do domu wrócimy z własnoręcznie ulepionym wazonikiem, miseczką czy dowolnym innym naczyniem.
Gospoda w Cisnej SIEKIEREZADA – jest to z pewnością miejsce niezwykłe, nierozerwalnie związanych z tym pięknym zakątkiem Polski. Wpisuje się ono idealnie w powojenny nurt „bieszczadzkich zakapiorów”, odmieńców, czy pustelników. Jest też ściśle związana z twórczością artystyczną Bieszczadów. Oprócz serwowania tutaj dań do dziś w Siekierezadzie odbywają się spotkania muzyczne, literackie, czy wystawy.
Siekierezada zaskakuje swoim oryginalnym wystrojem. Ciemne pomieszczenie zdominowane jest przez ciężkie drewniane ławy z kartami przykutymi doń łańcuchami. W stoły wbite są siekiery, a nad głowami gości, na suficie eksponowane są dawne wojskowe mundury oraz poroża. Jednym słowem – jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju, którego odwiedzenie jest doskonałym pomysłem na deszczowy dzień. Wypijemy tu ciepłą herbatę, pokrzepi nas solidna porcja bieszczadzkiego jadła, a kto wie, może będziemy mieć odrobinę szczęścia i spotkamy tu jednego z nielicznych już „bieszczadzkich zakapiorów”.
Wycieczki jednodniowe z Bieszczaderem– wybierasz się w Bieszczady i nie masz pojęcia jak zaplanować swój wolny czas? Mamy propozycję nie do odrzucenia – wybierz się z nami na jedną z fascynujących wycieczek jednodniowych. Jeśli myślą Państwo o poznaniu zagadek najciekawszych miejsc w Bieszczadach, odkryciu na nowo polskości we Lwowie, skosztowaniu królewskiego trunku w jednej z węgierskich piwniczek, odkrycia tajemnic zbójeckich w drodze na Słowację albo jeśli po prostu chcą Państwo mieć piękne wspomnienia z urlopu, to jesteście Państwo w odpowiednim miejscu.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Więcej...